Mantolama işlemleri

Mantolama işlemleri

Mantolama işlemleri

 


Mantolama nedir? Mantolama nasıl yapılır?

 

Isı yalıtım levhalarının bina dış cephelerine kimyasal ve mekanik olarak kaplanıp, sıvanması ve boyanması işlemlerinin bütünüdür.

 

 

MANTOLAMA İŞLEMLERİNİN YARARLARI

 

1. Yakıt harcamalarında %30 - %50 arası enerji tasarrufu sağlar.

 

2. Klima ile serinlemede %30 - %50 arası elektrik tasarruf sağlar.

 

3. Rutubete bağlı ortaya çıkan küf, bakteri ve kötü kokuların oluşmasını engeller.

 

4. Bina dış cephe bakım maliyetlerini önemli ölçüde azaltır.

 

5. Binanın taşıyıcı kolon ve kirişlerinin demir donatılarında korozyon oluşumunu önler.

 

6. Daha az yakıt ve enerji tüketimi sayesinde bütçeye katkı sağlar, çevrenin korunmasında önemli rol oynar.

 

 

RETİM RESTORASYON’UN UYGULADIĞI MANTOLAMA PAKETLERİ

 

* FilliBoya Dalmaçyalı ısı ve su yalıtımı mantolama paketi 

 

* FilliBoya Expert ısı ve su yalıtımı mantolama paketi 

 

* FilliBoya Fawori ısı ve su yalıtımı mantolama paketi 

 

* Polisan Exelans Enerji ısı ve su yalıtımı mantolama paketi 

 

* Dyo Klimatherm ısı ve su yalıtımı mantolama paketi

 

* Baumit Startherm ısı ve su yalıtımı mantolama paketi

 

* Weber PlusTherm ısı ve su yalıtımı mantolama paketi 

 

* STO StoThem Basic ısı ve su yalıtımı mantolama paketi 

 

 

 

1. BÖLÜM: ÇEVRE KORUMA VE TEMİZLİK İŞLEMLERİ

 

1.1. Kurulan iş iskelesinin alt kısımlarına, zemin inorganik ise propilen örtüler serilir.

 

1.2. Organik olan zeminlerde ise propilen örtüler 2.iskele sırasının alt kısmına yerleştirilecektir.

 

1.3. İşlemler esnasında, işten dolayı çıkacak moloz ve atıklar, her iş gününün akşamı periyodik olarak temizlenerek çuvallanır. Çuvallar uygun bir yerde istiflenip, en az haftada 1 kez, Retim Restorasyon’a ait araçlar ile şantiyeden alınıp, döküm sahasına gönderilir.

 

1.4. Bina pencere, denizlik, balkon demirleri vs. gibi kısımlar için mantolama işlemi öncesi gerekli koruma tedbirleri alınır, mantolama işlemi bitiminde, iskele sistemleri sökülmeden kirlenen kısımlar temizlenir.

 

 

2. BÖLÜM: İSKELE KURULUM VE SÖKÜM İŞLEMLERİ

 

2.1. İSG Yönetmeliğine uygun, Şirketimize ait güvenlikli iskeleler, bina cephelerine, iki sıra arayla çelik dübel ve bağlantı tij çubuklarıyla sabitlenir. Çelik dübel çakılacak yer bulunamaması durumunda kanca, takoz ve bağlantı telleri kullanılır.

 

2.2. İskele sistemlerinin sökülmesi sonrasında, bağlantı delikleri boyanabilir mastik ile doldurularak cepheye uyumlu desen verilip boyanır.

 

 

3. BÖLÜM: İŞLEMLER ESNASINDA KOORDİNASYON

 

3.1. İşlemler, Retim Restorasyon Ltd. Şti. tarafından görevlendirilen sorumlu 1 İnşaat Mühendisi Şantiye Şefi denetiminde yürütülür. Ayrıca şantiyede 1 usta başı işlemler boyunca hazır bulunur. Bina Yönetimi, inşaat mühendisi ve usta başı ile muhatap olur.

 

3.2. Çalışanlar, sabah saat 8.00-8.30 arası şantiyeye giriş yapar, hazırlıkların yapılmasını takiben saat 9.00 da çalışmalar başlar. İşlemler akşam saat 18.00 de bitirilir. Günlerin kısaldığı aylarda yapılan işlemlerde bu saatler yönetime bildirilerek değiştirilebilir.  

 

3.7. Çalışmalar, Pazar ve resmi tatil günleri hariç, havanın elverişli olduğu günlerde yapılır. Ayrıca gürültülü olan dübelleme işlemleri saat 11.00’den sonra ve mümkün ise hafta içi yapılır.

 

3.3. Yönetim, çalışmalar esnasında ustaların kullanımı için bir oda tahsis eder. Ustalar bu odayı giyinmek ve öğlen yemeklerini yemek için kullanırlar. Ayrıca bu odada uzak tefek malzemeler (File, dübel, silikon, matkap, harç karıştırıcı vs.) depolanır.   

 

3.4. İşlemler esnasında malzemeler, uygulama yapılan binanın yakınında bir alanda istiflenir. İstiflenen malzemelerin üzeri kötü görüntü oluşturmayacak şekilde örtülür.

 

3.5. İskele sistemleri, planlanan günden bir gün önce şantiyeye getirilir ve ertesi gün kurulur. İşlem bitiminde ise iskele sistemleri söküldüğünün ertesi günü şantiyeden alınır.

 

 

 

3.6. Binada çalışacak tüm ustaların üzerinde Retim tulum veya t-shirt’ü olur.

  

3.8. İşlemlerde kullanılacak, yapıştırma harcı, sıva harcı, dekoratif sıva, strafor gibi malzemeler, işlemlerin başlamasını takiben üretici firmalardan kamyonlar ile sevk edilir, diğer yardımcı malzemeler (silikon, donatı filesi, köşe ve damlalık profilleri vs.) günlük olarak Retim tedarik formeni tarafından getirilir.

 

 

4. BÖLÜM: CEPHE ONARIM İŞLEMLERİ

 

4.1. Bina cephelerinde gevşek ve ayrık durumdaki beton ve sıvalar sökülüp atılır, alttan sağlam beton yüzeyi ortaya çıkarılır. Alttan çıkan demir donatılar tel fırça ile temizlenip, üzerine SİKA MONOTOP 610 aderans harcı uygulanarak korozyona karşı koruma sağlanır.

Sonrasında;

* Onarım yapılacak kısımlar, 4 cm.den daha derin ise bu kısımlarda demir ankrajı yapılır. Ankraj yapılan kısımlara SİKA LATEX katkılı 350 dozda hazırlanacak harç ile sıva ve beton tamiri yapılır.

* Onarılacak kısım derin değilse, bu kısımlarda SİKA MONOTOP 612 tamir harcı kullanılır.

* Onarılacak kısım yüzeysel ise bu kısımlarda SİKA MONOTOP 620 tesviye harcı kullanılır.

 

4.2. Bina pencere kenarları, lento hizaları, tabliye hizalarındaki çatlaklar mekanik olarak açılır, SİKA MONOTOP 612 tamir harcı ile onarımı yapılır.

 

4.3. Binaların mantolama yapılmayacak kısımlarındaki kabarmış boyalar kazınır, cepheler süpürülüp temizlenir, onarım işlemleri sonrasında doku bütünlüğü sağlanarak yüzey tesviye edilir. 

 

4.4. Bina pencere mermer alt kısımlarına konulacak olan Denizlik Uzatma Profillerinin üst bitim yerlerine, mantolama işlemi sonrasında poliüretanlı mastik çekilir. 

 

 

5. BÖLÜM: MANTOLAMA İŞLEMİ

 

5.1. Seçilen Mantolama Sitemine ait Yapıştırma Harcı, ısı yalıtım levhalarının kenarlarına çerçeve şeklinde sürülüp, levha içine de 3 büyük öbek gelecek şekilde uygulanır. Levhalar cepheye, aşağıdan yukarıya doğru, şaşırtmalı olarak döşenir.

    25kg’lık Isı Yalıtımı Yapıştırma Harcı, ortalama 7-8 litre su eklenerek, düşük devirli bir karıştırıcı ile topak kalmayacak şekilde karıştırılarak hazırlanır. Hazırlanan malzeme, yaklaşık 10 dakika dinlendirildikten sonra uygulama öncesinde 1-2 dakika daha karıştırılarak uygulanır.

Uygulama yüzeyi düz ise yapıştırma harcı taraklama yöntemi ile levhanın tamamına sürülmesi şeklinde uygulanabilir.

 

5.2. Her bir tam levha, dört köşesinden 5’er cm. içlere gelecek şekilde, 4 adet ve ortasında 1 adet olacak şekilde, kalınlığa göre seçilecek uzunlukta, 5 adet büdel ve özel çivisi kullanılarak duvara raptedilir. Bu şekil uygulama ile metrekareye 10 adet atılmış olur.

 

5.3. Isı Yalıtım levhalarının döşenmesi sonrasında, tüm pencere ve kapı merkezleri ile bina köşelerine Fileli PVC Köşe Profilleri, Isı Yalıtım levhası Sıva Harcı kullanılarak yapıştırılır.

 

5.4. Daha sonra tüm Isı Yalıtım Levhaları üzerine Isı Yalıtım Sıva Harcı çekilip, harç üzerine 160gr/m²’lik alkali dayanımlı polyester donatı fileleri, birbiri üzerine 10cm bini yapacak şekilde, harç ıslakken kaplanır ve sıva içine gömülür. 

 

5.5. Bu işlemlerden sonra tüm cephelere 1 kat kaplama astarı, 200gr/m² sarfiyatla uygulanır.

  

5.6. Astar uygulaması sonrasında, mantolama yapılan alanlara dekoratif sıva uygulaması yapılır.

     25kg’lık Dekoratif Sıva Harcı, ortalama 7-8 litre su eklenerek, düşük devirli bir karıştırıcı ile topak kalmayacak şekilde karıştırılarak hazırlanır. Hazırlanan malzeme, yaklaşık 10 dakika dinlendirildikten sonra uygulama öncesinde 1-2 dakika daha karıştırılarak uygulanır.

Hazırlanan harç, paslanmaz çelik mala ile yüzeye uygulanır ve plastik desen malası ile perdah edilir.

 

5.7. Dekoratif sıva uygulaması sonrasında tüm dış cepheler 2 kat, silikon esaslı dış cephe boyası ile 400gr/m² sarfiyat ile seçilen renklerde ve modelde boyanır.

 

 

6. BÖLÜM: BİNA RENK SEÇİMİ

 

6.1. Cephelerde uygulanacak boya renkleri, bina sakinleri tarafınca, katalog üzerinde seçilerek bildirir.

 

6.2. Seçilen rengin yaş numunesi bina cephesine uygulanır. Ayrıca renklerin kullanılma şeklinin görülmesi için bina fotoğrafından 3 boyutlu modelleme çalışması yapılır. 

 

 

7. BÖLÜM: ÖDEME SEÇENEKLERİ

 

7.1. Mantolama işlemleri ile ilgili yapılan sözleşme bedeli taksitlendirilerek bir ödeme planı oluşturulur.

     Ödemeler, istenirse apartman yönetiminden aylık taksitler halinde tahsil edilir, istenirse de daire malikleri adına senet düzenlenebilir.

 

7.2. İsteyen daire malikleri, kendi paylarına düşen bedeli, kredi kartıyla 9 taksite kadar ödeyebilirler.

 

7.3. Ödemelerde kullanılan bir diğer yöntem ise, Şekerbank Eko kredidir. Apartman yönetimi Şekerbank’ın hazırlamış olduğu düşük faizli ve uygun ödeme koşullu yalıtım kredisi olan Ekokredi alıp ödemeyi gerçekleştirebilir.

 

 

8. BÖLÜM: GARANTİ

 

8.1. Retim Restorasyon tarafından yapılan tüm mantolama işlemleri, seçilecek mantolama paketine göre 5 ila 10 yıl süreyle Retim Ltd. Şti.’nin malzeme, üretici firmanın da işçilik garantisi altındadır.         

     İşlemler sonrasında, bina adına Garanti Belgesi düzenlenip apartman yönetime teslim edilir.

 

8.2. Garanti mevzuu zuhur ettiğinde söz konusu bölüm, Retim tarafınca bilabedel izale edilir.